Sterling silver feature hallmark round cufflinks
Sterling silver feature hallmark round cufflinks
Product-code: 2894
Feature hallmarks are naturally a traditional design for silverware and a perennial favourite for cufflinks. We've crafted these round cufflinks with four distinct hallmarks: the Sponsor's Mark depicting the company who sent the item to the assay office; the Standard Mark describing its finesse, or purity, in parts per thousand; the Assay Office Mark denoting the office it was assayed in; the Date Letter Mark showing the year in which it was tested and hallmarked.
Additional Notes
| Handmade | |
| Gift boxed | |
| SKU | 2894 |
| Weight | 6.2g |
| Material | sterling silver |
| Weight Per Cufflink | 6.2 |
| Length | 15mm |
| Width | 15mm |
| Depth | 2mm |
| Dimensions | 15 × 15 mm |
Some Of Our Popular Retailers
+44 (0)1279 730307
0 items -