Sterling silver feature hallmark rectangular cufflinks
Sterling silver feature hallmark rectangular cufflinks
Product-code: 2851
The very epitome of classic cufflink design. These rectangular cufflinks have four distinctive feature hallmarks: the Sponsor's Mark depicting the company who sent the item to the assay office (that's us); the Standard Mark describing its finesse, or purity, in parts per thousand (925 means this item is sterling silver); the Assay Office Mark denoting the office it was assayed in (the leopard head refers to the London office); the Date Letter Mark showing the year in which it was tested and hallmarked.
Additional Notes
| Handmade | |
| Gift boxed | |
| SKU | 2851 |
| Weight | 6g |
| Material | sterling silver |
| Weight Per Cufflink | 6 |
| Length | 10mm |
| Width | 18mm |
| Depth | 2mm |
| Dimensions | 10 × 18 mm |
Some Of Our Popular Retailers
+44 (0)1279 730307
0 items -